Biografija Sanje Sremac Marković
U jednom beogradskom potkrovlju, u prelepom ambijentu ateljea jedne od mojih najdražih keramičarki mesecima je nastajala čarolija. Udruženim snagama magiju primenjene umetnosti su stvarale vešte ruke i pametna glava koja vrca od lucidnih ideja.
Poslednjih godina , umetnica Sanja Sremac se sve češće igra različitim materijalima koje kombinuje sa keramikom i peskom, praveći najneobičnije spojeve iz kojih izrastaju unikatna umetnička dela. I na ovoj postavci koncept se bazira na simbiozi i metamorfozi, ali u Sanjinoj režiji i izvedbi. Izložba dekorativnih i upotrebnih posuda ( kutija, činija,šolja,flaša,vaza... ) se sastoji iz četiri celine koje nam otkrivaju puteve kojima se Sanja kretala u ovoj misiji. Simbiozom prirode - keramike i kostiju životinja ( lobanje, vilice, riblje kosti... ) i metalnih elemenata koje je stvorio čovek, Sanja svojim maštovitim kreacijama stvara novi život i udahnjuje novu energiju ovim odbačenim predmetima. Reciklirani metalni detalji ( nitne, kašike, šrafovi, federi, opruge ... ) precizno ukomponovani i ugradjeni u keramičke posude na postolju od prirodnih kostiju čine jednu skladnu celinu koja je postala Sanjina baza za izložbu. Stvarajući drugu grupu eksponata koju čine kutije različitih veličina i formi , autorka se igrala sa metalnim delovima- sijalična grla, šrafovi, žica, kantal ( pregoreli grejači keramičkih peći )i nitnama, intenzivnim crvenim i tirkiz detaljima savršeno inkorporiranim sa bojama zemlje njene keramike.
Dokaz da se većina odbačenih stvari može iskoristiti na polju umetnosti je i treća celina unikatnih posuda . Život svoje i kose svog sina Mateje je produžila dajući joj neku novu dimenziju i pravac, tako što ih je utkala u činije koje je pekla na 1260 stepeni ukrasivši ih metalnim zihernadlama.
Razne vrste ptica su " doletele " sa svojim raznobojnim perjem kako bi Sanji pomogle da realizuje četvrtu grupu za ovu postavku. Činije i kutije koje na sebi i u sebi imaju perje i svoja mala krila su odličan primer kako priroda i čovek mogu dobro saradjivati kada se slušaju i uvažavaju.
Maja Škaljac Stanošević, istoričar umetnosti